District Home
Login

Staff Directory

 

 

            HOOVER HIGH

       SCHOOL DIRECTORY

ADMINISTRATION

Name

Ext.  (80338)

 Title

Room/Location

Babineau, Jason

3001

Principal

Main office

Martin, Jeremy

3002

Vice-Principal

Main Office

Ramirez, Carlos

4706

Vice-Principal

Main Office

Brewer, Ciria

3026

Dean of Students

Main Office

Johnes,  Terry

3003

Dean of Students

Main Office

 

 

 

 

Main Office Staff

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

Dominguez, Cathy

3023

School Clerk I

Main office

Ferreira, Mize

3022

School Clerk II

Main Office

Hernandez, Hilda

3020

Administrative Assistant

Main Office

Kalamaha, Diana

3021

School Clerk II

Main Office

Perez, Camilo

2116

Pupil Advocate

Main Office

Saucedo, Blanca

3025

Administrative Assistant

Main Office

 

4705

School Police

Main Office

 

 

 

 

Attendance Staff

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

Cannon, Barbara

2188

School Clerk II

Attendance Office

Casillas, Cristina

2198

Attendance

Attendance Office

Simonides, Lavonne

2108

Attendance

Attendance Office

 

 

 

 

Counselors  

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

White, Terena                  A – B

3056

Counselor

Counseling

Zavala, Frank                  C – F

3057

Counselor

Counseling

Maas, Theron                  G – J

3055

Counselor

Counseling

McSweeney, Diane          K – M

3058

Counselor

Counseling

Pringle, Tawnya              N – Q

2111

Counselor

Counseling

Munoz, Andrea               T – Z

2109

Head Counselor

Counseling

 

 

 

 

 

 

 

 

Health Center

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

Dental Clinic

3053/3054

Dental (8-5 Th. & 8-12 Wed.)

Health Center

Hackett, Sharon

2638/2698

Health Tech.

Health Center

Stern, Margaret

2638

Nurse

Health Center

 

 

 

 

 

 

 

 

Support Staff

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

Acosta, Herman

2168

Finance Clerk

Finance Office

Alexander, Rachel

2391

Child Youth in Transition

351- A

Alvarez, Maria

2101

Registrar

Counseling

Angel-Zavala, Laura

2115

CAC Family Director

Counseling

Brown, Julie

2407

Speech Therapist

407 Library

Bustillos, Victoria

2617

School Social Worker

Health Center

Cerna, Jose

2406

IT Help

406

Contreras, Christina

2425

Ocean Discovery

“ E ” Library

Desingano, Briana

2551

ASB

251

Gholamzadeh, Ali

4117

Bus Driver

Production Room

Granfield, Kelly

2106

Athletic Director

Attendance Office

Harley, Kasimu

4203

Link Crew

1203

Hilliard, William

3027

Site Tech

Counseling

Keeley, Lorraine  (Friday)

 

Occupational Therapist

902

Luna, Rosio

2422

Psychologist

“ B “ Library

Miller, Matt

2008

TRACE

A8

Morhaim, Barbara

3070

Librarian

Library

Morse, Christina

3201

IMIN (ARC)

V1

Naranjo, Melissa

2112

CAC

Counseling

Rivero, Jeannine ( W,Th,F )

2424

Psychologist

“ A “ Library

Roberts, Rianne  (619-344-4626)

2006

Adult School

A -6

Rodriguez, Claudia

4201

CAC

1201

Thompson, Marcus  (M,W)

2008

Upward Bound

A8

Hohenstein, Ellen

3051

Health Center Director

Health Center

 

 

 

 

Custodial Staff

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

Arroyo, Rogelio

Radio

Custodian

Supply Room

Bankhead, Walter

Radio

Night Lead Custodian

Supply Room

Becker, James

Radio

Custodian, PM

Supply Room

Johnson, Keith

Radio

Custodian, PM

Supply Room

Manzo, Jose

Radio

Custodian, PM

Supply Room

Shefcik, Michael

Radio/4121

Plant Operation Supervisor

Supply Room

Williams, Anthony

Radio

Custodian

Supply Room

Wilson, Ricardo

Radio

Custodian, PM

Supply Room

Martinez, Cesar

Radio

Custodian

Supply Room

 

 

 

 

Campus Supervision 

Name

Ext.  (80338)

Title 

Location

Corterz, Hilda

Radio

 

 

Spriggs, Robert

Radio

 

 

Viola, Vincent

Radio

 

 

 

 

 

 

Departments

Name

Ext.  (80338)

Additional Information

Location

Adult School

2006

619-344-4626

A6

Athletic Director

2106

Kelly Granfield

Attendance

Attendance Office

2178

 

Attendance

Band Room

2302

 

302

Boys PE

4527

 

Gym

CAC

 

 

 

Cafeteria

3060/3061

 

Cafeteria

Community Law Project

 

 

 

Custodial Office

4121

Fax: 619-344-4643

 

Dental Clinic

3053/3054

 8-5 T, Th  & 8-12 Wed

Health Center

FACES

2608

Alejandra Ayala

601

Girls PE

4619

 

Gym

Health Office

2638/2698

 

 

La Maestra Clinic

 

 

 

Landscape

2096

 

 

Library

3070

Barbara Morhaim

Library

Main Office

0

Fax#619-344-4648

 

Mini Theater

2403

 

 

Ocean Discovery

2425

Christina Contreras

“E” Library

Production Room

4117

 

 

Psychologist

2422/2424

Luna/Rivero

 

Registrar

2112

Maria Alvarez Fax# 619-344-4535

Counseling

Technology Support

2406

Jose Cerna Cell: 619-940-5673

 

TRACE

2008

Matt Miller

A8

Twain

 

 

 

Upward Bound

2008

 

A 8

Special Education

Name

Ext.  (80338)

 Title

Location

Airewe, Ize

 

Special Ed Assistant

 

Alvarez, Alice

 

Special Ed Assistant

 

Boetje-Brooksmith, Barbara

2901

Teacher

901

Barajas, Brenda

 

Special Ed Technician

 

Bunnel, Brooke

4055

Teacher

1055

Chavez, Apolonio

4202

Teacher

1202

Cook, Celeste (610-504-2516)

 

Special Ed Behavioral Technician

 

Doan, My-Linh

 

Special Ed. Technician

 

Dowd, Joan  (619-507-3616)

4206

Teacher

1206

Bradley,  Charles

2020

Co-teacher

A 16

Eason, Daryl

4202

Teacher

1202

Ghaleb, Pam

4202

Teacher

1202

Grove, Geoffrey

4056

Teacher

1056

Harris, James

 

Special Ed Behavioral Technician

 

Jibril, Jamaal

4206

Teacher

1206

Lewis, Graceann

4206

Teacher

1206

Matteson, Jeremiah

2105

Lead Special Ed.

Attendance Office

Nelson, Christopher

 

Special Ed Assistant

 

Padilla, Priciliano

4206

Teacher

1206

Sandoval, Rosie

 

Special Ed. Technician

 

Schulze, Patti

 

Special Ed Technician

 

Schwarz, Lois

2902

Teacher

902

Turner, Annalese

4206

Teacher

1206

Vejar, Martha

 

Special Ed Technician

 

Weiss, Gerald

 

Special Ed Technician

 

McKenzie, Kellie

2010

Teacher

A10

Morrow, Andra

2257

Co-teacher

257

Gregory, Peter

 

Special Ed Technician

 

Seals-Reaves, Renita

 

Special Ed Assistant

 

Zive, Martha

 

Special Ed Assistant

 

Soderberg, Loni

4052

TRACE

1052

Classroom Teachers 

Name

Ext.  (80338)

Course

Location

Andrews, Vincent

4301

Science

1301

Banchik, Natasha

4005

Science

1005

Banks, Vicky

4252

History

1252

Bauer, Renee

4003

Science

1003

Berkery, Jennifer

2015

ELA

A 15

Bihi, Faisal

2009

Math

A 9

Caudillo, Lawrence

2209

Math

209

Coman, Christopher

4057

Math

1057

Cudal, Nicholas

2013

ELA

A 13

Dahlin, Pamela

2903

CTE

903

Davis, Katlin

2252

ELA

252

Delon, Justin

4304

CTE

1304

Desingano, Briana

2551

CTE/ASB

551

Erving, David

2702

VAPA

501

Fagent, Aimee

2203

ELA

203

Fitzpatrick, James

2208

Math

208

Flesh, Elizabeth

2207

ELA

207

Gapuz, Christina

2201

Math

201

Gastelum, Lorena

4054

ELA

1054

Gingberg, Joel

2302

VAPA/ Band

302

Gonzalez, Arturo

2601/2602

CTE/ Woodshop

603

Guarnotta, Vincent

4257

Head PE Coach

Gym

Guerin, Erica

2257

ELA

257

Hedley, Linette

4251

History

1251

Hernandez, Ted

2011

ELA

A 11

Hue, Michael

3202/2256

VAPA/ Drama

V2/ 256

Hummel, Angela

 

History

 

Kaplan, Larry

4002

Science

1002

Kha, Shari

2020

ELA

A 16

Knapp, Jennifer

4058

Math

1058

Landry, Theresa

2005

Math

A 5

Luzania, Anna Sanchez

4302

Science

1302

Martinez, Victoria

4006

Science

1006

May, Greg

4001

Science

1006

Mellinger, Jeff

2004

Science

A 4

Merrill, Jeremy

2501

VAPA

501

Michener, John

2725

CTE

751

Mirabal, Vivian

 

ELA

 

Moncreiff, Marianna

2259

Math

259

Moore, Dion

4254

History

1254

Morgans, James

2200

Math

200

Moya, Ron

2502

VAPA

502

Nathaniel, Paul

2007

Math

A 7

Norskog, Kathleen

4205

French

1205

Noyes, Yolanda

2002

ELA

A 2

Orsini-Meinhard, Sonja

4207

Spanish

1207

Pulson, Joe

4102

VAPA

1102/V2

Reardon, Michael

4255

History

1255

Richardson-Davidson, Mary

2202

ELA

202

Riego de Dios, Kristiana

2014

ELA

A 14

Rivino, John

4527

PE

Gym

Saffran, Christina

4619

PE

Gym

Samuelsz, Rachel

2351/2352

Music

352

Savino, Amie

2255

ELA

255

Schindler, Sean

4253

History

1253

Sevenbergen, Sheri

2205

ELA

205

Shadonix, Mark

2003

History

A 3

Slone, Pheobe

 

ELA

 

Stanley, Vanessa

4619

PE

Gym

Ta, John

2001

ELA

A 1

Towers, Ellen

4257

History

1257

Trieu, Tien

2250

Math

250

Twomey, Nathaniel

4007

Science

1007

Tyler, Natalia

4152

ELA

1007

Ulloa, Juan

2251

Math

251

Vest, Stephanie

2253

Math

253

Voeltner, Bryan

2726

CTE

752

Volle, Tom

4303

CTE

1303

Wetzel, Jack

2258

CTE

258

Woodfill, Valerie

4253

CTE

1253

Yamfang, Hank

2012

ELA

A12

Duniphan-Floyd, Lisa

4258

Spanish

1258

Hedgecock, Greg

4256

History

1256

Lovings, Michael

2805

ROTC

800

Mercado, William

2801

ROTC

800

Ruiz, Jose

2801

ROTC

800