For more detailed information about membership, please click the "Bylaws" link on the left side of this page. 
 
 
If you are interested in serving on the ICOC, please submit the online application (found under the ICOC Committee Membership Application tab) and submit it to icoc@sandi.net or to the ICOC coordinator at the next regularly scheduled ICOC meeting.
 
Contact Email: To contact the ICOC Chair or any members of the ICOC, please email icoc@sandi.net or call the ICOC Coordinator at 858-637-3609
 
 

 

 

  • Betsy Mueller / ICOC Chair for July 2019 - July 2020

Contact Email: icoc@sandi.net

Phone: 858-637-3609

Representing: At Large Community Member

1st term expires: March 2017

2nd term expires: March 2019

3rd term expires: March 2021

 
 
  • Mahogany Taylor / ICOC Vice Chair for July 2010- July 2020 and Finance Subcommittee Chair

Representing: San Diego Unified Council of PTA's

(parent/guardian of child enrolled in the district and active in a parent/teacher organization)

1st term expires:  March 2017

2nd term expires: March 2019

3rd term expires: March 2021

 

  • Karen Prescott 

Representing: Construction Industry Organization 

1st term expires:  March 2019

2nd term expires: March 2021

3rd term expires: March 2023

 

  • Rajali Walker

Representing:  SDUSD Cluster Governance Committee 

(Representative who is a parent or guardian of a child enrolled in the District)

1st term expires:   March 2022

2nd term expires: March 2024

3rd term expires: March 2026

 

  • Mike Magallanes

Representing: Board Appointee - Senior Citizen active in a senior citizen organization

1st term expires:   March 2020

2nd term expires: March 2022

3rd term expires: March 2024

 

 

  • David Sciarretta

Representing: San Diego Unified School District Prop. Z & Measure YY Charter School Facility Committee

1st term expires:  March 2020              

2nd term expires: March 2022                

3rd term expires:  March 2024

 

 

  • Matthew Leyba-Gonzalez

Representing: San Diego Building and Construction Trades Council

1st term expires: March 2021

2nd term expires: March 2023

3rd term expires: March 2025

 

  • Bernadette Butkiewicz / Construction Subcommittee Chair

Representing: Middle class Taxpayers' Association

1st term expires:      3/12/19

2nd term expires: 3/12/21

3rd term expires: 3/12/23

 

  • Andy Berg

Representing: Board Appointee - At Large

1st term expires: 3/12/20

2nd term expires:  3/12/22

3rd and final term expires:  3/12/24

 

  • Vacant Seat

Representing:  San Diego Regional Chamber of Commerce Representative

 

  • David Akers

 

Representing: American Society of Civil Engineers

1st term expires: March 2021

2nd term expires: March 2023

3rd term expires: March 25